top of page

TİGEP Derneği Genel Sekreteri
Mehmet Erdem TOKUŞ Kimdir?

1984'de Sivas'da doğmuştur. İlk orta lise eğitimini Sivas'ta tamamlayan TOKUŞ, Cumhuriyet Üniversitesi Muhasebe Finans önlisans programını bitirdikten sonra, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde eğitimine devam etti; 2005 yılında onur öğrencisi olarak dereceyle tamamladığı yüksek öğrenim yıllarında, hem eğitimini sürdürmüş hem de çalışma hayatına katılmıştır. 

Lisansüstü eğitimine Frankfurt School of Finance'da MBA eğitimi ile devam etmiş, sonrasında T.C. Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme Yönetimi yüksek lisans tezini vermiştir. Devamında başladığı doktora eğitimine, ticari ve sosyal hayatındaki yoğunluğu sebebiyle ara vermiştir.

2009 yılına kadar, medya, üretim ve bankacılık sektörlerinde beyaz yakalı bir profesyonel olarak çalışan Mehmet Erdem TOKUŞ, 2009 baharında, eşi Kübra YETİŞ TOKUŞ hanımefendi ile, eğitim ve profesyonel yönetim danışmanlığı alanında ticaret hayatına atılmıştır. 

Beyaz yakalı olarak çalıştığı yıllarda elde ettiği bilgi birikimi ve sosyal ilişkileri ile kısa sürede kendi branşında ilerleme kaydeden TOKUŞ, 20'den fazla Üniversite'de Kişisel Gelişim ve Kariyer Gelişim temalı seminerler vermek suretiyle binlerce gencin hayatına dokunma fırsatı bulmuştur. Ayrıca Türkiye genelinde bir çok kamu kurumu ve STK'da etkili iletişim ve ikna teknikleri üzerine eğitimler vermiştir. 

Sivas'da başlayan kariyerini, önce çevre illere, akabinde Ankara ve İstanbul'a doğru genişleten TOKUŞ, 2012 yılında T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İSG Eğitimleri alanında yetki belgesi alan ilk eğitim kurumları arasına girmiştir. 

TOKUŞ, Yeni Mesleğim Eğtiim Kurumları'nın da yönetim kurulu üyesidir. 

2019 yılında, Kurucu Genel Başkanımız Muhammed Fatih TÜTEN ve bir çok İSG Eğitim Kurumu yöneticisi ile TİGEP Derneği'nin kuruluşunda yer alan TOKUŞ, halen Derneğimizin genel sekreterlik görevini sürdürmektedir. 

2009 yılında başlayan ticari hayatında, iki kez iniş çıkışlar yaşayan TOKUŞ, yaşadıklarından ciddi tecrübeler elde etmiş ve 2022 yılı itibariyle, 50'nin üzerinde istihdam sağlayan çatı kuruluşu Kariyer Enstitüsü A.Ş. için Great Place to Work® Turkey tarafından yapılan değerleme sonucunda "Mükemmel İşyeri" kriterlerini sağlayarak, Türkiye'nin En İyi İşverenleri listesine aday gösterilmiştir. 

MÜSİAD yönetim kurulu üyesi olan TOKUŞ, ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi Futbol Klübü (CÜSK) As başkanıdır. 

Milli ve manevi değerler ışığında sürdürmeye gayret ettiği hayatında, 2022 itibariyle, Sivas, Ankara ve İstanbul'da, eğitim yazılım ve medya sektörlerinde iştirakleri olan Mehmet Erdem TOKUŞ, evli ve bir çocuk babasıdır.  

Daha Önce Üstlendiği Bağımsız Kamu Görevleri;

  • 2010-2012 T.C. Hazine Müsteşarlığı / Bağımsız Değerlendiricilik,

  • 2011-2014 T.C. KOSGEB / Girişimcilik Eğitmenliği,

  • 2012-2014 T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı / Akredite Eğitmen,

  • 2016-2018 T.C. Adalet Bakanlığı / Hukuk Bilirkişisi.

Yayınları:

  • Mikro İşletmelerde Kalitatif Kredi Derecelendirme - Yazar - 2017 - İstanbul - Okan Üniversitesi

  • Konkordato - Editör - 2018 - Ankara - Sonçay Yayınevi

Ödüller:

  • Türkiye'nin En Genç Bağımsız Değerlendiricisi - Ankara - 2010 - T.C. Hazine Müsteşarlığı

  • Gençlere Değer Katanlar - Ankara - 2013 - T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı 

  • Best Online Education Experience in Turkey - London - 2020 - Stamford International Quality 

  • Mükemmel İşyeri Ödülü - 2022 - İstanbul - Great Place To Work® Türkiye

Mehmet Erdem TOKUŞ Resmi Linkedin Sayfası

Mehmet Erdem TOKUŞ Resmi Twitter Hesabı

Mehmet Erdem TOKUŞ Resmi Web Sitesi

mehmet-erdem-tokus.jpg
bottom of page